В днешната статия ще наблегнем на 4 причини петите да не докосват постелката в “Куче гледащо надолу“.
Практикуваме Йога от известно време а петите ни все още не докосват постелката в “Куче гледащо надолу“? А кога ще настане този “важен“ момент? Отговора на този въпрос може да е – никога. И в това няма нищо лошо.
Нека разясним няколко причини, поради които е трудно, дори невъзможно да допрем с пети пода:
- Мускулно ограничение .
- Скъсени мускули.
- Сковани глезенни стави и къс ахилес.
- Анатомично къси кости.
1. Основният проблем за практикуващите е ограничение в меките тъкани (мускули и фасции).
Заседналия ни начи на живот, липсата на движение, използването на едни и същи мускули в даден спорт – всичко това може да доведе до скъсяване на мускулите.
За да издължим, в последствие и да стегнем тези мускули, е необходима редовна практика за МОБИЛНОСТ.
Каква е разликата между мобилност и гъвкавост?
Гъвкавостта се отнася до пасивния обем на движение който можем да извършим с тялото. Може би сме родени гъвкави и хипермобилни (хиперподвижни), и успяваме без проблем да поставим крака зад главата. Когато не използваме мускули при движение, разтягаме сухожилията а това не е никак добре!
Мобилността е комбинация от гъвкавост, преплетена с мускулна сила за да поддържаме широк и здравословен диапазон на движение.
Гъвкавост без сила обикновено води до контузии, защото не разчитаме на мускулите да поддържат този обем на движение, а на съединителната тъкан и ставите.
Накратко: хубаво е често да се раздвижваме, като включваме различни пози и упражнения в практиките ни, за да натоварваме различни групи мускули.
В практиките за мобилност е добре да включваме и МИОФАСЦИАЛНИ ТЕХНИКИ за отпускане на напрегнати точки в тялото.
Цялото ни тяло е увито с ‘мрежа’ от фасция, насочена в различни посоки.
Тази тънка съединителна тъкан се разпростира в сухожилията, мускулите, около нашите органи и хрущяли. Фасцията е в тясна връзка с мускулите. Когато нейната здравина и гъвкавост се нарушат това оказва неблагоприятно влияние върху работата на мускулите.
За миофасциален ролфинг масаж могат да се използват топки за тенис или фоум ролери (foam rollers).
С тази техника освобождаваме мускулни възли и успокояваме болезнените точки по тялото.
2. За да достигнем с пети постелката, основният мускул който е добре да се разтегне е прасеца.
За ахилесовото сухожилие се закрепват двата основни мускула на прасеца: солеус (soleus) и гастрокнемиус (gastrocnemius).
Гастрокнемиус има две глави (медиална и латерална). Тези глави образуват известната диамантена форма, която всеки спортуващ се опитва да изгради и покаже на света😊. С времето, този мускул губи еластичност и дължина .
Активно спортуващите често имат ограничения в тази област, особенно ако мобилността не е съществена част от тяхната практика.
– Съвет извън постелката:
Пръсти напред!
Много хора вървят с походка пръсти на крака навън поради стегнат седалищeн мускул (gluteus maximus) и слаби вътрешни ротаторни мускули на бедрата. Това също хронично скъсява прасците. Ако се припознаваме тук, е добре когато практикуваме “Kуче гледащо надолу”, да завъртваме пръстите на краката леко навътре, и леко да повдигнем опашната кост. Най- вероятно петите ще се вдигнат нагоре още повече, но разтягането ще си струва.
Ако вървите с пръсти насочени навън, опитвайте да ги насочвате напред!
Солеуса се намира под гастрокнемиуса и се активира най-вече при свити колене.
Нормалната му функция се нарушава при хора страдащи от хиперекстензия на коляното.
И все пак, не всеки от нас трябва да микросвива колене по време на практика. Много от нас биха се справили добре с издължаване на сухожилията и шунковите мускули (hamstrings), чрез стягане на четериглавите мускули.
3. Адхо Мукха Шванасана (Куче надолу), изисква и добро движение в глезенната става.
Нужни са приблизително 45 градуса дорзифлекия (пръстите на крака насочени нагоре), за да докоднем с пети земята.
Това е голям обхват на движение на ставата, който не изискваме от тялото си в ежедневието (освен ако не изкачваме често стръмни хълмове, прекарваме дълго време в клек, или не притежаваме мебели в къщи😊).
Петите може да не докосват постелката и заради късо ахилесово сухожилие. И докато мускулите търпят разтягане до определен диапазон, то идеята да разтегнем сухожилие никак не е добра!
Работата на сухожилията е да стабилизират, а не да се разтягат!
– Съвет за нежните създания:
Когато ходим на токчета поставяме глезените в позиция на кукла Барби. Повдигнатото стъпало води до скъсяване на ахилеса.
Нека ходим повече боси, или на обувки с равни подметки.
4. “Виновници“ да не успеем да направим позата която сме видяли на снимка, може да са и анатомично къси кости!
Тук вече не трябва да се бъркаме в работата на майката природа😊
За да докосват петите ни постелката в “Куче гледащо надолу“ трябва да отпуснем и УМА!
Йога ни учи да усещаме тялото и да се опознаем. Всички сме различни. Това което виждаме, начина по който ни е казано да застанем, не винаги ще ни е от полза! Разбира се има точни биомеханични правила за позициониране на тялото, които е добре да прилагаме.
Благодарете на тялото и душата си всеки път когато сте на постелката, и се вслушвайте в ритъма му!
За записване и актуален график по онлайн Йога влезте тук!
Намасте:)