Здравейте,
Продължавамe статията за правилно позициониране и усещане на тялото в често срещани Йога пози.
Днес ще обърнем внимание на още четири Йога пози.
1. Детска поза ( Balasana )
Няма практика, която да не включва поне няколко Йога пози на детето. Използваме тази поза за почивка, но за много начинаещи в Йога, ( особенно за мъжете ), тя може да бъде доста ангажираща и не толкова приятна.
- За да предпазим коленете си преди да отпуснем главата на постелката, е добре да поставим одеало или да направим двойна постелка. Палците на краката се докосват. Колената може да са близо едно до друго или да ги отворим настрани.
- Може да използваме и няколко блокчета или възглавници под седалището, за да го приближим към петите.
- Когато разтворим краката и отпуснем главата към постелката може да използваме и блокче върху челото, за да ни помогне да приближим земята до нас. При липса на такова може да свием ръцете в юмруци, да ги поставим един върху друг и така да отпуснем челото. По този начин отпускаме плавно врата надолу без да напрягаме много вратните прешлени както и трапезовидните мускули.
- Ръцете няма нужда да са опънати напред все едно искаме да вземем нещо. За да отпуснем раменете трябва да свием лактите настрани и да съберем пръстите на ръцете едни към други под формата на диамант.
2. Йога поза Триъгълник ( Trikonasana )
- Заставаме с разтворени крака на постелката. Нека коляното на десния крак сочи напред, а лявото – настрани ( колената да са в една посока с пръстите на краката). За да бъдем в правилна триъгълна форма, разстоянието между краката трябва да бъде еднакво с тяхната дължина.
- Както и при поза Войн II петата на крака отпред, трабва да е в една линия със средата на стъпалото на крака отзад. За разлика обаче от Войните, които стягат мускулите на краката, в поза Триъгълник мускулите повече се разтягат. Тежестта на тялото е разпределена между двата крака.
- Опитваме се да държим краката изправени и спускаме дясната ръка към съответстващия й крак ( представете си, че някой ви дърпа напред за косата). Междувременно изпънете лявата ръка нагоре. Няма нужда дясната ръка да докосва глезена или пък пода. Идеята тук е да издължим мускулите от лявата страна на гръбнака и да разтегнем сухожилията на краката. Ако усещаме прекалено дълбоко разтягане може да сложим блокче от външната или вътрешната страна на стъпалото.
- Гърдите сочат нагоре към небето. По този начин стягаме корема и не се изгърбваме в позата.
- Гледаме нагоре, надолу или настрани.
- За да излезем от позата поглеждаме надолу, свиваме леко дясното коляно и бавно вдигаме торса. Повечето неприятности стават като излизаме от позите, затова винаги трябва да слушаме тялото си и да не бързаме.
3. Йога поза Камила ( Ustrasana )
- При извиването на гърба назад, често чупката се пада повече върху долната му част отколкото върху горната. Това се случва благодарение на ребрата около гръдния кош, които не позволяват на прешлените да се отворят толкова много. Ако сме решили да практикуваме Йога за повече от няколко години, тогава е добре вместо да пречупваме прешлените в лумбалната област ( L4,L5 ), с всяко вдишване да издължаваме прешлените по целият гръбнак (все едно някой ни дърпа нагоре за главата), и чак тогава да отпускаме торса бавно при издишване. Представете си извивката като дъга назад, а не като прекъснат маркуч.
- Когато застанем на колене в позата, може да поставим от двете страни на долната част на гръбнака, пръстите сочещи надолу към земята ( все едно си слагаме ръцете в джобовете на дънките ), вдишваме издължаваме и издишваме отпускаме леко дъгата назад. Ръцете може да докоснат и петите.
- Главата ни тежи между 4-5 кг и се крепи на 7 малки прешлени. Със всяко отпускане назад или навеждане напред с по 2 см, главата натежава с още 4 кг. Когато отпускаме гърба назад е хубаво да гледаме напред, ако ни е удобно нагоре, и само ако мускулите на врата са вече раздвижени и ги раздвижваме често ( като идваме на Йога:) ) да отпуснем главата назад.
- При излизане от позата и ако случайно ръцете ни са вече върху петите, е добре да ги поставим обратно с ръце в джобовете на дънките, за да се предпазим от прекаленото отпускане на кръста (по този начин разтягаме и бедрените мускули).
- Главата се вдига бавно и последна.
- Контра поза за да отпуснем гърба в обратна посока -Balasana – Детска поза.
4. Йога поза Стол ( Utkatasana )
- Сядаме на стола ( без стол ) като палците на краката са събрани, а петите с разстояние 2-3 см ( два -три пръста между тях). По този начин заземяваме стъпалата, и стягаме вътрешните бедрени мускули.
- Коленете събрани.
- Опашката надолу, не се надупваме назад за да предпазим кръста.
- Прибираме корема към гръбнака и стягаме корените мускулите.
- Издължаваме гръбнака нагоре към небето (все едно някой ни дърпа).
- Вдигнат гръден кош.
- Оставяме раменете да се изтеглят към ушите, по посоката на ръцете. Докоснати длани, или ръце раздалечени на нивото на раменeте.
- Усмихваме се и дишаме дълбоко:)
Приятна практика приятели.
Намасте 🙂